Gençlik Değişimi, Genel

Put A Stop to Bullying – Varna, Bulgaristan

Ahsen Sivri

Bulgaristan’ın Varna kentinde Türkiye, Bulgaristan, İtalya ve Romanya’dan 24 gencin katıldığı “Zorbalığa Son Ver” gençlik değişim projesine katıldım. Proje 8-16 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşti.

Gençlik değişimleri, farklı ülkelerden genç gruplarının bir araya gelmesine, birlikte yaşamasına ve kısa dönemler için ortak projeler üzerinde çalışmasına olanak tanır.
Gençlik değişimleri okul ortamının dışında gerçekleşir. Bir gençlik değişiminde, atölye çalışmaları, alıştırmalar, münazaralar, rol oyunları, açık hava etkinlikleri ve daha fazlası gibi etkinliklere katılmayı bekleyebilirsiniz.

Bu projeye “birbirini tanıma” etkinlikleriyle başladık ve projenin ilerleyen günlerinde konuyu derinlemesine tartıştık. Farklı zorbalık türlerini tartıştık ve kişisel deneyimlerimizi paylaştık. Son olarak, insanlarla röportaj yapmak ve onlara zorbalık hakkında sorular sormak ve zorbalığı nasıl gördüklerini ve nasıl tepki verdiklerini anlamak için şehirde kısa bir tiyatro oyunu sergiledik ve randomize olarak seçtiğimiz insanların tepkilerini ölçtük.

Diğer ülkelerden gençlerle harika bir deneyimdi. Hep birlikte paylaştık, öğrendik ve güldük!
Bu muhteşem deneyim için Gençlik Çalışmaları Derneği (Youth Work Association)‘ne teşekkür ederim.

#erasmusplusproject #internationaleducation #youthwork#nonformaleducation