Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

İtalya’da Uzun Dönem ESC Fısatı (Acil)

Merhaba

İtalya’da Uzun Dönem ESC Fısatı (Acil). Başvuru için okumaya devam edin!

Ev Sahibi Kuruluş Hakkında: 

Il circo pace e bene, bir Sosyal İlerleme Kuruluşudur. 2015 yazında kurulmuştur ve üyeleri, ortak amaçları, amaçları ve hedefleri olan, toplulukları için bilgi ve kapasiteleri paylaşmaya karar vererek Il circo pace e bene’yi yaratan iş alanlarında çok profesyonel olan gençlerden oluşmaktadır. Kuruluşundan bu yana, dezavantajlı insanları desteklemek için sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetler yoluyla eşitlik ve dayanışma değerlerini gençlerin aktivizmi yoluyla teşvik etmek için projeler yaratmış; İmkanları kısıtlı kişiler için sosyal içerme süreci; derin sosyal ve ekonomik sorunları olan bölgenin sosyal topluluk katılımı ve gençlerin istek ve pratik ihtiyaçlarından gelen fikirleri sayesinde tanıtımını yapmaktadır. 10 Mart 2019’dan bu yana, Sicilya’nın kalbindeki küçük kasabamız Milena’da eski bir oleificio (zeytinyağı fabrikası) çok önemli kültürel ve sosyal noktayı yenileyerek Magazzino Culturale “Ex oleificio” adlı bir kültür merkezi açtık.

Neler Yapıyoruz?

Il circo pace e bene bölgede ve yerel topluluk için derinden çalışıyor. Özellikle belediyelerle işbirliği yaparak sosyal, sanatsal, kültürel ve turistik projeler yürütüyoruz. İki kasabadaki Organizasyonlar Çalışma Grubunu ve ayrıca bir belediye için yerel Birimler Konseyini koordine ediyoruz. Organizasyon, İtalya Kültür Bakanı tarafından finanse edilen küçük Sutera kasabasında RabArt adlı çok önemli bir projeyi koordine edecek. Il circo pace e bene, deneyim turizmi konusunda çok yenilikçi bir proje olan C&C olarak birçok kuruluş ve girişimle işbirliği yapıyor ve onları destekliyor. Detaylar instagram sayfamızda.

Gönüllü Görevleri: 

 • Alanın yönetimi ve iyileştirilmesi
 • Arşivin oluşturulması
 • Sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlik ve etkinliklerin oluşturulması ve yönetimi
 • Pellegrini karşılama ve ağırlamanın yönetimi
 • Yolun bize düşen kısmıyla ilgilenmek (yol açma – yolu kontrol etme – işaretler – izleme)
 • Küçük bir çeviri ile ana kuruluşa yardım etmek, “credenziali” (pellegrini’nin resmi pasaportu) göndermek ve bazı video hapları ile sosyal ağları yönetmek
 • C&C projesinin (özellikle G.a.s. laboratuvar) oluşturulması ve uygulanmasında destek vermek

Çalışma Saatleri ve Masraflar Hakkında:

Il circo pace e bene, gönüllüye yemek yardımı + aylık harçlık sağlayacaktır. Cep harçlığı 5,00€/gün’dür. Gönüllü, yiyecek yardımını kendi başına yiyecek satın almak için kullanacaktır. Gönüllü, yukarıda belirtilen ödenekleri hizmetin başında banka havalesi ile alacaktır. 1. transfer günü, tatil veya cumartesi/pazar günleri olmadıkça her ay gönüllünün transferi alacağı gün olacaktır. Gönüllü haftada 5 gün, günde yaklaşık 6 saat çalışacaktır. Gönüllünün her hafta art arda 2 boş günü ve her ay 2 boş günü olacaktır. Boş günleri hep birlikte toparlanıp daha fazla tatil yapabilmek için yönetmek mümkün mü? Döneme bağlı olarak, gönüllü İtalyan tatil takvimini takip ederek daha fazla boş güne sahip olabilir.

Organizasyon ayrıca gönüllülerin seviyelerine ve gereksinimlerine bağlı olarak OLS’ye ek olarak bir Dil kursu da verebilir. Gönüllü, İtalya’ya vardığında varışta eğitime katılma hakkına sahiptir. Gönüllünün, kararlaştırılan görevleri yerine getirebilmesi için yeterli destek ve rehberlik alma hakkı vardır. Gönüllü, hizmetinin 6 aydan uzun olması durumunda İtalya’daki ara dönem toplantısına katılma hakkına sahiptir. Gönüllü, gönüllü hizmet süresi boyunca destekleyici kuruluştan sürekli destek alma hakkına sahiptir. Gönüllü, projenin öğrenme sürecini belgeleyen resmi sertifikası olan YouthPass’ı alma hakkına sahiptir.

Haklar ve Sorumluluklar:

Evdeki gönüllüler arasında iyi bir ilişki kurmak ve normal birlikte yaşama koşullarına sahip olmak için organizasyon, tüm gönüllülerin uyması gereken bazı kurallar belirlemiştir. Hiçbir istisna dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk ve görev bilinci bekliyoruz. Gönüllüler, özellikle: ortak alanları (mutfak, koridorlar, banyolar) haftada en az 2 kez temizlemek; kahvaltı/öğle/akşam yemeği biter bitmez bulaşıkları, tencereleri ve mutfakta kullanılacak her şeyi temizleyin; odayı düzenli ve temiz tutun; binanın tamamı kuruluşa ait olmadığı için tüm odalarda ve özellikle yatak odalarında herhangi bir değişiklik veya tadilat yapmayınız; duvarlara herhangi bir şey yapıştırmayın, çivi çakmayın, raptiye veya benzeri şeyler yapmayın, bina dışına araç, gereç veya mobilya çıkarmayın ve yaşam alanına dışarıdan bir şey sokmayın; kendi kararınızla yer değiştirmeyin; yapıda arkadaş ve akraba barındırmaz.

Lojistik nedenlerle, gönüllüler, odaların müsaitliği göz önünde bulundurularak, her zaman en az (gerekirse daha da fazla) çift kişilik yatak odalarına cinsiyete göre bölünerek yerleştirilecektir. Gönüllülerden oda değiştirmeleri de istenebilir: yapı, diğer projelerden diğer katılımcıları ağırlayabilir. Gönüllüler kendilerini odanın sahibi değil, kapıcı olarak görmelidir. Ancak, mahremiyete her zaman saygı göstereceğiz. Temizlik programı siz gelir gelmez tanıtılacak ve açıklanacak ve hep birlikte yapılacaktır. Kat hizmetleri haftalık aktiviteler kapsamında gönüllünün haftalık çalışma saatlerinde planlanacaktır.

İhmal nedeniyle, kasten veya tehlikeli davranışlar nedeniyle kırılan her şey iade edilmelidir. Herhangi bir nedenle “suçlu” bulunmazsa tüm grup kırılan objeyi iade eder, her türlü açıklama ve gerekçeyi anlamaya açığız. Tutarı depozitodan düşeceğiz. Konaklama biriminde sigara içilmesine izin verilmez. Sigara içenler bunu dışarıda yapabilir ve balkonlar veya teraslar kullanılabilir, ancak yalnızca gönüllüler dumanın konaklama biriminin içine girmemesine özen gösterirse. Gecede misafir ağırlama imkanı yoktur. Sicilya’da çok cana yakın ve misafirperver insanlar olmamıza ve aileden ve arkadaşlardan bir süre uzak kalmanın ne demek olduğunu anlamamıza rağmen, gönüllüler dışında başka kişilerin bir gecede ağırlanmasına izin veremeyiz.

Kıyafet ve Alkol Kısıtlamaları

Il circo pace e bene, gönüllülerin gönüllülük hizmetleri sırasında kişisel yaşamlarında ifade özgürlüklerini hiçbir şekilde kısıtlamaz. Ancak aktiviteler sırasında, özellikle reşit olmayanlar, çocuklar veya engelli kişiler için ayık ve uygun kıyafetler gereklidir. Kuruluş adına toplulukta ağırlandığınızı ve hareket ettiğinizi ve ülkenizi yabancı bir toplulukta temsil ettiğinizi unutmayın. Il circo pace e bene, alkol tüketiminde ölçülü olmayı gerektirir. Alkol ve diğer psikotrop maddelerin etkisi altında, tüketimden sonraki gün bile (alkollü nefes, akşamdan kalma vb.)

Personel ile yapılan periyodik toplantılardan sonra gönüllüden aylık rapor doldurması istenir. Raporlar faaliyetler, öğrenme süreci (YouthPass), personel ve diğer gönüllülerle ilişkiler, barınma ve gönüllü tarafından önemli görülen diğer konular hakkında olacaktır. Gönüllü izin günlerinden ve tatillerden yararlanacaktır, ancak konaklama biriminden ayrılmadan önce gerekirse desteğe hazır olmak için personeli taşınma konusunda bilgilendirmekle yükümlüdür. Gönüllü, faaliyet sözleşmesini tüm bölümleriyle okuyup anlamalı ve imzalamalıdır. Bu Bilgi Paketi için de aynısı gereklidir.

Konaklama:

Milena çok küçük bir kasaba olduğu için şehir içinde toplu taşıma hizmeti yoktur ve bölgenin ana şehirleri ve ada ile bağlantısı bile yoktur: Palermo, Catania, Caltanissetta ve Agrigento. SAIS Trasporti otobüs şirketi, Milena’yı Caltanissetta’ya Moday’dan Cumartesi’ye günde sadece bir kez bağlar. Sabah 6.35’te kalkıyor, yolculuk 1 saat 30 dakika sürüyor ve ücreti 4,60 €. Aynı otobüs Caltanissetta’dan Milena’ya 14.15’te kalkıyor ve 15.45’te varıyor (gidiş dönüş bileti alırsanız 7,50 € tutuyor). Milena’ya 10 km uzaklıkta Campofranco tren istasyonu bulunmaktadır. Tatil günlerinde ve tatillerde ve herhangi bir kişisel nedenden ötürü, gönüllülerin trene binmek için Campofranco İstasyonu’na kendi gezilerini organize etmeleri gerektiğini lütfen unutmayın. Sadece faaliyetlerle ilgili görevler, istisnai durumlar veya acil durumlar için, personel gönüllüyü arabayla istasyona getirebilir.

Gönüllüler, modern Milena şehir merkezine ve ana çalışma yeri olan Magazzino Culturale “Ex oleificio”ya yakın bir apartman dairesinde barındırılacaklar. Daire, gönüllüleri barındırmak için gereken herkes tarafından sağlanacaktır. Dairede sadece gönüllüler yaşayacak. Zaman zaman organizasyon, kurumsal veya iş sebepleri ile misafir ağırlayabilir. Bu gibi durumlarda, gönüllüler önceden bilgilendirilecektir.

İngilizce infopack için tıklayınız.

Başvuru: 

Aşağıda listesi verilen belgeleri ve bilgileri tek bir eposta olarak youthorgtr@gmail.com adresine “ESCIT3 Uzun Dönem / İsim Soyisim” başlığı ile gönderin.

 • Europass CV (İngilizce Dil Seviyenizi eklemeyi unutmayınız.)
 • Motivasyon Mektubu
 • ESC PNR Numarası (E-Postanın içine yazmayı unutmayın)
 • Pasaport Türü fark etmeksizin pasaportunuzun ilk resimli sayfasının resmi

Eksik belge ve bilgi ile başvuru yapanların başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Sadece seçilen katılımcılar ile irtibata geçilecektir.

Sorularınızı da yine youthorgtr@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

Yardım: 

Başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edin: 

 • Europass Formatında İngilizce Özgeçmişinizi (CV) hazırlayın. (Europass hakkında bilgi almak için tıklayın
 • İngilizce Motivasyon Mektubunuzu hazırlayın. (Motivasyon mektubu hakkında bilgi almak için tıklayın)
 • Avrupa Gençlik Portalına kayıt olun ve ESC PNR Numaranızı alın. (Kayıt olmak için tıklayın)

Faaliyetler:

Faaliyetlerle ilgili bazı fotoğrafları aşağıda paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın