Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Uluslararası Etkinlikler

Göz Açıp Kapatana Kadar Geçen 7 Ay

Herkese Merhaba,
Ben Nihal Şahin. 22 yaşındayım ve psikoloğum. Geçen sene mezun olduktan sonra uzun dönem gönüllülük arayışına girmiştim. Daha önce Poznan’da Erasmus yaptığım için ilk tercihim Poznan’dı. Stajımı da Poznan’da bir NGO’da tamamladığım için gönüllülük arayaşım kolay ilerledi diyebilirim. Şu anda gönüllü olduğum kurumum CIM Horyzonty ile 7 ay geçirdim.

Öncelikle koordinatörlerim harika insanlar ve çok anlayışlılar. Bu 7 ay içerisinde tüm yaş grupları ile çalışma şansı elde ettim. Bu benim için çok önemli bir deneyim çünkü bu beni kendi alanımda daha da ileriye taşıdı. Çalıştığım yerel partnerlerim anaokulu, kültür merkezi, Lazarz bölgesi, açıkhava kafe, ilkokul, ofis… İlkokullar ve anaokullarında çocuklara kendi kültürümden oyunları öğretiyorum. Aynı zamanda onları oyun sürecinde gözlemleyerek sosyal davranışlarını kontrol ediyorum. Kültür merkezi ve Lazarz bölgesinde genellikle yetişkinler ile çalışıyoruz. Onlarla uluslararası buluşma günleri düzenleyerek farklı kültürleri tanıtmaya çalışıyoruz. Ben Türk gecesi yaptığımda öncesinde sorular hazırlayıp gelmişlerdi. Bu durum gerçekten benim için çok önemliydi çünkü Polonya’da yaşlı insanlar sizi sadece yabancı ve tehdit olarak görebiliyor. Bu yüzden onlara kendimizi tanıtma fırsatı elde etmek harika. Ayrıca bu kültür merkezinde 2 adet çok tatlı kadın çalışan var. İkisi de 60’ın üzerinde ama birçok yabancı gönüllü ile çalıştıkları için yabancılara çok alışkınlar. Ne zaman oraya gitsek bize yemekler veriyorlar, bizimle çeviri üzerinden sohbet ediyorlar… Hatta benimle Muhteşem Yüzyıl dizisini bile tartışıyorlar. 🙂

Ayrıca bu yaz kısa dönem gönüllülük projemiz oldu. Bu projede yardımcı koordinatördüm. Gönüllülerin seçimini ve mülakatlarının yapımını üstlendim. 2 ay boyunca Rynek Lazarski ve Nocny Targ isimli iki yerel partnerde onlara ekip liderliği yaptım ve etkinlikleri tamamen beraber hazırladık. Benim için çok önemli deneyimlerden biriydi. Çünkü sonucunda harika başarılar elde ettik. En büyük başarımızdan biri bu yerel partnerden ayrılırken çocukların bizim arkamızdan ağlamasıydı :’) Şu anda CIM Horyzonty’de kendimizi sonbahar ve kış dönemi için hazırlıyoruz!
Aynı zaman gönderen kuruluşum Gençlik Çalışma Derneği ile başlangıçtan bu yana hızlı bir iletişimimiz var. Belgelerim ve diğer tüm ihtiyaçlarım gerçekten çok hızlı hazırlanmıştı. Gönderen kuruluşum ile iletişim halindeyiz ve projenin gidişatı hakkında gerçekten ilgililer!

 

Related Posts

Bir cevap yazın