Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Genel, Uluslararası Etkinlikler

Sarp’ın İspanya ESC Deneyimi

Herkese merhabalar. Benim adım Sarp Açıl. 20 yaşındayım ve İspanyadaki Erasmus+ gönüllülük projemin altıncı ayındayım. Şu ana kadar olan deneyimimle ilgili şeyleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle burada çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bulunduğum yer bir Cordoba’nın bir kasabası ama çok özel bir yer. Her türlü özel gün inanılmaz bir şekilde kutlanıyor ve insanlar çok sıcakkanlı.

İlk geldiğim zaman yabancı olduğumu öğrendiklerinde inanılmaz bir ilgi gördüm. Dışarı çıktığımızda herkes tanışmak için yanımıza geliyordu. İngilizce bilmeseler bile konuşmaya çalışıyorlardı.

Bunun sayesinde çok güzel bir sosyal çevre edindim ve uyum sürecim çok kolaylaştı. Uyum sürecinin öbür bir kısmı ise kültür şokuydu. Açıkçası ilk başta özellikle insan ilişkileri konusunda biraz zorlandığımı söyleyebilirim çünkü burada herkes her anlamda çok rahat. Bu insan ilişkilerine çok güzel yansıyor ama iş anlamında ve hizmet sektörlerinde de dezavantaja dönüşüyor. Gönüllülük çalışmalarım hakkında da çok mutlu olduğumu söylemeliyim.

Çalışma ortamımız çok güzel. Herkes çok güler yüzlü ve yardımsever. İlk geldiğimiz andan itibaren bize çalışma ve uyum konusunda çok güzel yardımcı oldular. Kendi adıma ise bu işin bana çok şey kattığını söylemeliyim. Farklı yaş gruplarıyla ve engelli çocuklarla çalışmak benim için bambaşka bir deneyim.

Öğretmenliğe karşı olan görüşlerimde ne kadar hatalı olduğumu fark ettim. Haziran ayında projemin okulla ilgili olan kısmı bitiyor ve yaz okulu kısmı başlıyor. Bu konuda da çok heyecanlı olduğumu belirtmeliyim.

İspanya’da birçok şehri gezdim. Daha ziyaret etmem gereken çok yerler olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar gördüklerime hayran kaldım. Şu ana kadarki deneyimlerim böyle. Umarım daha çok şey görüp güzel anılar biriktiririm.

Saygılar, sevgiler
Sarp AÇIL

 

 

Bir cevap yazın