Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Genel, Uluslararası Etkinlikler

Sümeyye’nin Polonya Macerası

Merhaba, ben Sümeyye Atmaca. Yaklaşık bir yıldır Polonya’nın Gdynia şehrinde Wymiennikownia isimli gençlik merkezinde gönüllülük projesine devam ediyorum.

Biraz gençlik merkezinde nasıl bir yer olduğundan bahsedeyim. Burası adından da anlaşılacağı gibi gençlere hizmet vermesi için açılmış bir hobi merkezi. Burada kullanıcılar için birçok alan, malzeme ve çeşitli imkanlar bulunuyor. Kullanıcılar gelip istedikleri gibi vakit geçirebilir ve istedikleri her şeyi rahatlıkla kullanabilirler.

Biraz da burada neler yaptığımızdan, me gibi faaliyetler yürüttüğümüzden bahsedeyim. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Wymiennkownia haftanın her günü dolu ve mutlaka en az bir faaliyet var burada. Karate, dans ve benzeri faaliyetleri yürüten ve düzenli olarak gençlik merkezimize çalışma için gelen gruplar var. Bunun yanında düzenli olarak Wymiennikownia tarafından planlanan ve profesyonel eğitmenler tarafından yürütülen yoga, salsation benzeri faaliyetlerimiz var. Düzenli olarak haftada bir gün, her hafta başka bir atölye çalışması planlıyoruz ve bu atölye çalışmalarını kullanıcılara sunuyoruz. Ben bazen kendi atölye çalışmamı planlıyorum, bazen de planlanmış atölye çalışmasını önceden yapıp katılımcıları atölye çalışması sırasında yardımcı oluyorum. Ayrıca, okulların tatil olduğu haftalarda 3 günlük nispeten daha geniş bir süreye yayılmış ve daha zorlayıcı atölye çalışmaları da düzenliyoruz. Özet olarak, Wymiennikownia gençlerin keyifli zaman geçirmesi, üretkenlilerini artırması ve kendileri gibi gençlerle sosyalleşmesi için kurulmuş ve bu amaca başarılı bir şekilde hizmet eden bir merkez.

Bu gönüllülük projesinin zorluklarına gelecek olursak, devamlı üretmek ve yeni aktiviteler planlamak gerekiyor. Bunun için bol bol sosyal medyada trendleri takip etmek, zamanı ve bütçeyi planlamak gerekiyor. Fakat bunun yanında tabi ki bir kolaylık var. Burası daha çok keyifli zaman geçirmek ve sosyalleşmek üzerine kurulu bir yer olduğu için, profesyonel iş çıkarmak gibi bir endişeniz olmuyor. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınız ve insanlarla güzel vakit geçirdiğiniz sürece proje amacına ulaşmış oluyor.

Bahsetmeden geçemeyeceğim bir konu, Gdynia’da muhteşem bir gönüllü topluluğu var. Dünyanın farklı bölgelerinden toplamda yaklaşık 25 gönüllü var ve gönüllüler arasında muhteşem bir uyum ve iletişim var. Burada bol bol bir araya gelecek, gezecek, eğlenecek ve güzel zaman geçireceksiniz. Gönüllüğün size kazandıracağı en kıymetli şeylerden birisi ve sizi burada tutan en önemli unsurlardan biri mutlaka ve mutlaka burada edindiğiniz arkadaşlıklar olacak.

Kısacası Wymiennikownia gönüllülük yapabileceğiniz en keyifli, en rahat ve aynı zamanda en yoğun yerlerden birisi ve burada geçirdiğiniz zamandan asla pişmanlık duymazsınız.

Bir cevap yazın