Genel

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde Cep Harçlığı

Merhaba,

Bugün az bilinen bir diğer Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) konusu olan Cep Harçlığı (Pocket Money) hakkında bilgi vermek için yazıyorum.

Bildiğiniz gibi AGH projelerinde gönüllülerin yol, yemek, konaklama, sigorta, yerel ulaşım, faaliyet masrafları, vize masrafları karşılanıyor. Bunlara ek olarak da her ülke için belirlenmiş sabit bir oran üzerinden cep harçlığı verilmekte.

Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var ki; cep harçlığı kesinlikle bir maaş niteliğinde değildir ve yemek parası ile karıştırılmaması gerekir. Kuruluşlar ev sahipliği yaptığı gönüllülere yukarıdaki saydığım tüm ihtiyaçları karşılamakla yükümlüdür. Cep harçlığı bunların dışındadır. Yani cep harçlığınız size nakit olarak verilmesi zorunlu olan ve yol, yemek, sigorta, konaklama, yerel ulaşım, faaliyet masrafları, vize masrafları gibi masraflarınız için kullanmamanız gereken bir tutardır.

Bu paranın (cep harçlığının) kullanımı tamamen gönüllünün kendi inisiyatifinde olup, gönüllü bu parayı dilediği gibi harcayabilir ve bunun karşılığında da bir fiş, fatura vb. ibraz etme zorunluluğu yoktur.

Cep harçlığı, dahil olduğunuz projenin kabul edildiği ve sözleşmesinin imzalandığı aydaki Euro kuruna göre gönüllülük yaptığınız ülkenin yerel para biriminde de ödenebilir. Bu miktarı Euro yada gönüllülük yaptığınız ülkenin yerel para biriminde ödemek ev sahibi kuruluşun inisiyatifindedir.

Cep harçlığının tutarı, ödeme şekli ve ödenme günü projeye katılmadan önce imzaladığınız faaliyet anlaşmasında açıkça belirtilmelidir.

Cep harçlığı oranı gideceğiniz ülkeye göre farklılık göstermekte olup, ülke içinde farklı şehirlere göre değişiklik göstermemektedir! Yani örnek olarak; Almanya ile Polonya’da verilen cep harçlığı oranları birbirinden farklı olup; Almanya’nın içinde hangi şehre giderseniz gidin hep aynı olacaktır.

Gideceğiniz ülkeye göre cep harçlığı tutarını Erasmus+ Program Klavuzu’ndan bulabilir, gönderen ya da ev sahibi kuruluşunuza e-posta atarak da öğrenebilirsiniz.

Proje arayan arkadaşlara bol şanslar, hali hazırda bir proje için yurtdışında bulunanlara da iyi bir proje geçirmenizi dilerim.

İyi geceler

Related Posts