Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Genel

ESC Gönüllümüz Şeyma’dan mesaj var!

Merhaba ben Şeyma!

Macaristan veszprem’de 2 aylık kısa dönem esc gönüllüsüyüm.

Burada ki ilk ayımı tamamladım. Projemin konusu Erasmus plus programlarını üniversite ve liseleri ziyaret ederek gençleri bilgilendirmekti. Ayrıca 2023 Avrupa kültür başkenti seçilen Veszprém’i tanıtmak ve kültürel yönünü göstermek için fotoğraflar ve videolar çekerek Tiktokta içerikler oluşturuyoruz.

Bu proje benim için harika ve heyecan verici bir deneyimdi çünkü Türkiye’de gençlik çalışanı olarak tüm bilgilerimi ülkemdeki gençlere aktarıyordum fakat daha önce hiç bulunmadığım bir ülkede birde o ülkenin gençlerine bu bilgileri aktarmak benim için unutulmaz bir andı. Üniversite ve liselerde yüzlerce öğrenciye Erasmus plus programlarının neler olduğunu, nasıl başvurabileceklerini, masrafları ve bu projelere katılım sağladıklarında kazanacakları artılardan bahsettim.

Youth exchange, training course, discover EU, european solidarty corps, local solidarty program ve humanitarin aid gibi projeler hakkında gençleri bilgilendirdik. Gerçekten çok heyecanlandım çünkü ilk sunumumu 60 kişinin bulunduğu tarihi bir okulda yaptım. Atmosfer, gençlerin meraklı bakışları her şey beni çok etkiledi. Gözlemlediğim kadarıyla Bir çok gencin bu programlar hakkında bilgisi yok ve daha çok yaygınlaştırmak için elimizden geleni yapacağız. İyi ki bu projede gönüllüyüm. Potansiyelimi keşfetmemi ve stresle mücadele edebilmemi sağladı.

Önümüzdeki hafta için gençlik evinde kültür gecesi etkinliğimizi planlıyoruz. Geriye kalan 1 ayımı sabırsızlıkla bekliyorum. Gönderici kuruluşum Youth Work Association (Gençlik Çalışmaları Derneği) ve Ev sahibi kuruluşum Lelekter derneğine çok teşekkür ederim.

Related Posts