Uluslararası Etkinlikler

Mehmet Ali’nin Belçika’da Erasmus+ Deneyimi #developtogether

Herkese merhaba,

Ben Mehmet Ali 24 yaşında bir üniversiteden yeni mezun olmuş bir grafik tasarımcıyım ve size Belçika Baclain’de yaşamış olduğum deneyimden birazcık bahsetmek istiyorum. Ben ve değerli dostlarım Simay ve Zeynep ile #DevelopTogether isimli KA2 projesi kapsamında eğitim ve iş bulma konusunda gereken imkanları bulamayan gençlerin sorunlarına çözüm üretmek için bir araya geldik.

Bu konuda yazılmış makaleleri inceledikten sonra genel ismi NEET olan bu sorunun nedenlerini maddelere ayırdık. NEET, eğitim almayan, çalışmayan ve iş arayışında da olmayan gençler için oluşturulmuş bir kavram. Bu gençler genellikle ailelerinin evlerinde yaşıyorlar, ekonomik olarak ailelerine bağlı oldukları gibi sosyalleşmek için de çok fazla fırsat bulamıyorlar. Bu durumun temel nedenleri, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim, coğrafik ve sağlık problemleri olarak 6 ana gruba ayrılıyor. Bu araştırmayı tamamladıktan sonra 8 farklı ülkeden gelen insanlarla gruplara ayrıldık ve bu ana problemlere çözüm üretmek amaçlı araçlar geliştirmeye başladık. Bu araçlar gençlerin birbirini tanıması, kendini güvende hissetmesi, kendine inanması ve çevremizdeki sorunlara karşı farkındalık geliştirip, çözüm üretme kabiliyetine sahip olması amacında tasarlandı.

(Yapılmış olan araçları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz)

İşin en etkileyici tarafı ise farklı kültürlerden, farklı dillerden, farklı inanışlara sahip olan insanlarla ortak noktada buluşup herkesin kendi ülkesindeki sorunları büyük bir şeffaflıkla dile getirmesi oldu. Herkesin bir birey olup sorunlarla nasıl mücadele ettiklerine dair derinden bilgi edinmekle birlikte bu konular hakkında nasıl birlik olup bunları değiştirmeye dair nasıl aksiyon alabileceğimizi tartıştık. Bu esnada insanların hayata olan bakış açılarını da iyice keşfetmiş olduk. Kültürel akşamlar sayesinde herkes kendi kültürünün güzel özelliklerini paylaştı. Eğlenceli etkinlikler birbirimize daha çok bağlanmamızı sağladı ve büyük bir mutlulukla söylüyorum ki 8 farklı ülkeden onlarca insanlarla güzel bir bağ edinme fırsatım oldu. Bunun için ve bu etkinliği düzenleyen, emeği geçen herkese büyük teşekkürlerimi sunuyorum.

Eğitimde yararlandığımız kaynaklar:

Young people with fewer opportunities – SALTO INCLUSION & DIVERSITY

https://www.salto-youth.net/rc/inclusion/archive/archive-resources/inclusiongroups/inclusionoffenders/InclusionOffendersWho/

 

Colonial Traces: Mapping Porto – Interstruct Collective

https://interstructcollective.com/blog/colonial-traces/

 

The NEET problem in Italy – a complex phenomenon to be solved – ESTHINKTANK

https://esthinktank.com/2022/04/19/the-neet-problem-in-italy-a-complex-phenomenon-to-be-solved/

Bir cevap yazın