Eğitimler, Uluslararası Etkinlikler

Gaziantep’te AGH ve Dahil Etme Konulu Erasmus+ Eğitim Kursu

Erasmus+ Gençlik Programları Kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen, Kültür Köprüsü Eğitim ve Gençlik Derneği tarafından uygulanan ve 15 ülkeden 30 katılımcının yer aldığı “EVS for Youth Inclusion” isimli Erasmus+ Gençlik Eğitim Kursu 5-12 Ocak 2019 tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirildi. Eğitim kursunda derneğimiz başkanı eğitmen olarak yer alırken, projeye Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Çek Cumh., Gürcistan, İtalya, Litvanya, Makedonya, Moldova, Hollanda, Polonya, Romanya, Sırbistan, Ukrayna ve Türkiye’den AGH derneklerinde çalışan koordinatör, mentör ve gönüllüler katıldı.

6 etkinlik günü ve 2 yolculuk günü olarak uygulanan eğitim kursu AGH yapan kurum ve kuruluşlarının AGH konusundaki bilgilerinin arıtırlması, uygulama pratiği ve becerisi kazanmasını, yeni ortaklıklar kurmasını ve birlikte projeler yapmasını amaçlamaktaydı. Öte yandan AGH projelerinin gençlerin dahil edilmesinde araç olarak da kullanılması için oturumlar gerçekleştirildi. Proje sonunda katılımcılar tarafından 6 yeni proje tasarlanmış olup, tasarlanan projeler ortak kurum ve kuruluşlar tarafından önümüzdeki dönemlerde hayata geçirilecektir.

Proje kapsamında aynı zamanda Sof Dağı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği başkanı Faruk ERBAĞCI davetli konuşmacı olarak katılım gösterip AGH deneyimlerini diğer katılımcılar ile paylaşmış olup, katılımcılar etkinlik kapsamında Gaziantep Eğitim ve Gençlik Derneği’ni (GEGED) de ziyaret etmiştir. GEGED’de çeşitli ülkelerden gelen AGH gönüllülerinin yanı sıra dernek profesyonel gençlik çalışanları Ali ÖZASLAN ve Şevket YILMAZ yerel AGH süreçleri hakkında ve faaliyetler hakkında deneyimlerini paylaşmıştır.

Etkinlikten bazı fotoğraflar;