Gençlik Değişimi

Fransa’da Demokrasi ve Aktif Katılım Hakkında Gençlik Değişimi

NICOLA isimli kuruluşun ev sahipliğinde düzenlenen Erasmus+ Gençlik Değişimi “Active Participation as a tool for Democracy” projesi 19-29 Şubat 2017 tarihleri arasında Dimeringen, Fransa’da gerçekleştirildi. Projenin Türkiye’deki resmi ortağı Türkiye Avrupa Vakfı ile kuruluşumuz Gençlik Çalışmaları Derneği iş birliği yaptı.

7 ülkeden 40’a yakın gencin katıldığı projede Gençlik Çalışmaları Derneği başkanı Mehmet ÇETİNKAYA ve üyelerimizden Özgür Nuri DEMİR kolaylaştırıcı olarak yer aldı. Projeye derneğimiz mentorlerinden Ece Naz BAYDAR ve Tuğçe Asena BAYDAR ile Türkiye Avrupa Vakfı çalışanlarından Büşra KARAKUŞ Türkiye’yi temsilen katıldı.

Fransa Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ kapsamında fonlanan proje kapsamında gençler 10 günlük proje sayesinde gençler demokrasi, insan hakları, aktif katılım, nefret söylemi, siber zorbalık, ayrımcılıkla mücadele, dahil etme gibi atölye çalışmalarına katılıp, diğer ülkelerdeki demokrasi süreçleri ve sistemler hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Proje kapsamında gençler gelecek dönem ihtiyaçlarına dair de konuşup, daha sonra İtalya, Türkiye, Fransa ve İspanya’da da düzenlemek üzere bir Gençlik Değişim Projesi ile bir de eğitim kursu projesi fikri oluşturdular.

Planlanan etkinlikler 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmek üzere 2017 Nisan ayındaki son başvuru döneminde başvurulması planlanmaktadır.

Proje kapsamında ayrıca gençlere Erasmus+ Gençlik Programları ve ücretsiz hizmet veren Gönüllü, Proje ve Kuruluş veri tabanı olarak yayında olan web sitemiz VOPOOL.NET de anlatıldı.

Konu ile yakından ilgisi sebebi ile Avrupa Konseyi’nin de Nefret Söylemine Hayır Hareketi (No Hate Speech Movement) kampanyası hakkında bilgi verildi ve Compass ve Bookmarks‘dan atölye çalışmaları araç olarak kullanıldı.

Bizleri takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın