Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Genel

Elvira’nın Almanya Macerası

Elvira'nın Almanya Macerası

Merhaba , Adım Elvira

Çok uzun çabaların sonucu Almanyada ESC (Avrupa Gönüllü Hizmeti) uzun dönemli projesine kabul aldım.Projeye Ağustos ayında başladım. İlk hafta genel olarak kuruluşun nasıl işlediğini ,neler yapıldığını ,kurulaşa bağlı diğer yerler hakkında bilgi verildi.Kuruluşun adı  “ JUGEND SOCIAL WORK “ gençlik çalışmalarını yürüten bir kuruluşun PINGUIN projesinde çalışıyorum. PINGUIN projesinde büyük şehirde yaşamayan köyde yaşayan çocukları oyun alanına gidip onlarla aktivite yapıyoruz.Bu yere özel bir araçla gidiyoruz. Araçta birçok oyun bulunmaktadır.

2 hafta bu şekilde çalıştıktan sonra maalesef hastalandım.Burdaki sağlık sistemini bilmediğim için ilk edapta zorlandım . Randevu nasıl alınır ,hangi doktora gidilmesi lazım gibi şeyleri öğrendim. Burda gönüllüsün hasta olduğunu ispatlaman gerekiyor .Hastalık Raporu Almanlar için çok önemlidir.Doktorla mutlaka almanca konuşmanı bekliyorlar .Tek başıma neyim olduğunu açıklamak ilk başta zor geldi ama karşı tarafın anladığını görünce  “evet başardım “ demek çok mutlu hissettirmişti.Burda ilaçtan daha çok evde dinlemenin önemini söylüyorlar tabiki ilk 10 iyileşemedim şiddetli bir hastalık geçiriyordum , ikinci kez gitmek zorunda kaldım bu sefer muayene edip ,tedavi uyguladı. Sonunda iyileştim.

İkinci ayıma başladım yeni görevler verilmeye başladı.Genel dienstungberatarung toplantısı katıldım.Yüksek seviyesinde almanya konuşulduğu için anlaşılması zordu. Haftaya dil seviyesi sınavına gireceğim,levelim belirlendiğikten sonra 6 aylık dil kursu eğitimim başlayacak çok heyecanlıyım. Eylül sonunda Würzbürgde olacak Varış toplantısına katılacağım , birçok şehirden başka ESC projelerinde olan insanlar gelicek yeni insnalarla tanışmak ok heyecan veriyor bana. Umarım ESC bitirdikten sonra en az B2 seviyesine gelebilirim. Genel olarak çalıştığım kurumdan memnunum birçok yeni kişilerle tanışmak ,yeni şeyler öğrenmek çok iyi oluyor.Güzel bir deneyim yaşayacağıma eminim.