Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Çınar’ın İspanya’da AGH Deneyimi

AGH Gönüllümüz Çınar yazdı;

Pamplona’ya şubat ayında geldim. Pamplona; dünya çağında ünlü mutfağı, dost canlısı insanları, büyük parkları ve yeşil sokaklarıyla, yaklaşık 200 bin kişilik bir şehir. Pamplona, Navarra bölgesinin başkenti, ve yönetimsel olarak olmasada Bask topraklarının içinde kalıyor. Şehirde hem İspanyolca hem Baskça yaygın olarak kullanımda.

Projemin bitmesine yaklaşık 40 gün kaldı. Çalıştığım Sivil Toplum Kuruluşu’nun adı Setem Navarra. Şehir merkezinde aynı zamanda uluslararası projeleri de yürüttüğümüz bir dükkanımız/ofisimiz var. Dünyanın dört bir yanındaki kooperatif vb usullerle işleyen oluşumlardan, sömürüye ve düşük ücretlere maruz bırakılmayan, doğaya saygılı üretim yapan üreticilerden temin edilen ürünleri satıyoruz, çoğu şeffaf bir süreç sonrası ” Fair Trade ” sertifikası altında sattığımız kahve, çikolata, kozmetik, tekstil ve el işi ürünlerden oluşuyor.

Aynı zamanda, dernek olarak bölge halkını bilinçli tüketimde bulunmaya ve adil ürünleri kullanmaya çağıran bilinçlendirme kampanyaları yapıyor, insanlara tükettikleri ürünlerin arka planlarındaki süreci, kimi zaman yoksulluk sınırının altında çalıştırılan Güney ülkeleri insanlarının durumunu, kimi zamansa çok uluslu şirketlerin astronomik kar marjlarından ve sömürü düzenlerinden bahsediyor, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Mesela, ülkemizden de duyduğumuz Black Friday’de, sokaklara çeşitli afişler asıp, şehrin işlek noktalarında “Street Mob” benzeri, sokak aksiyonlarıyla insanları tüketimleriyle ilgili bilinçlendirmeye ve mümkünse Black Friday tuzağından uzaklaştırmaya çalışacağız.

Benim STK’daki görevlerimden bazıları: Adil Ticaret ürünlerinin satışını yaptığımız dükkanla ve müşterilerle ilgilenmek, dükkanın görünürlüğünü arttırmaya yönelik afişler tasarlamak, STK’yı çeşitli toplantılarda temsil etmek, düzenlediğimiz kampanyaların oluşum süreçlerinde yer almak vb. İspanya; şehir, kasaba farketmeksizin sosyal ve kültürel hayatın çok güçlü ve renkli olduğu, yaşanılası şehirlerle dolu, AGH yaparken aynı zamanda eğlenmeyi, gezmeyi, ve sosyalleşmeyi unutmayacağınız bir yer.

Sevgiler

 

Bir cevap yazın