Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Çınar’ın İspanya Macerasından İlk İzlenimler! (AGH)

Pamplona’ya 5 Şubat’ta geldim. Burası iyi yemekleri, dost canlısı insanları, büyük parkları ve yeşil sokaklarıyla, yaklaşık 200 bin kişilik bir şehir. Navarra bölgesinin başkenti, ve yönetimsel olarak olmasada Bask topraklarının içinde kalıyor.

Kasım sonuna kadar çalışacağım Sivil Toplum Kuruluşu’nun adı Setem Navarra, şehir merkezinde bir dükkanımız var, aynı zamanda projeleri de buradan yürütüyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki kooperatif vb usullerle çalışan oluşumlardan, sömürüye ve düşük ücretlere maruz bırakılmayan üreticilerden temin edilen ürünleri satıyoruz, çoğu şeffaf bir süreç sonrası ” Fair Trade ” sertifikası altında sattığımız kahve, çikolata, kozmetik, tekstil ve el işi ürünlerden oluşuyor. Aynı zamanda, dernek olarak bölge halkını bilinçli tüketimde bulunmaya ve adil ürünleri kullanmaya özendiren bilinçlendirme kampanyaları yapıyor, insanlara tükettikleri ürünlerin (bu bir tişört, bir paket kahve veya bir baton çikolata bile olabilir) arka planlarındaki süreci, kimi zaman yoksulluk sınırının çok altında çalıştırılan 3.dünya ülkeleri insanlarının durumunu, çok uluslu şirketlerin astronomik kar marjlarını vb. durumları fark etmeye çağırıyoruz.

Hala öğrenci yurdunda kalıyorum, 2 haftayı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala istediğim gibi bir eve taşınamadım. Ofis ve şehir kurtarıyor ama durumu. Çalıştığım yerdeki insanlar gayet tatlılar ve yardımcı olmaya hevesliler.

Şimdilik bu kadar, sevgileer.