Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Çekirdekten Çınara Uzanan Bir Yoldayım!

Çekirdekten Çınara Uzanan Bir Yoldayım!

2016 yılında,  Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde, Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesi’nin gönüllü fotoğrafçısı olarak çalışmaya başlamıştım. Çocukluğumdan beri hep fotoğraf makinelerine ve spora ilgim vardı. Ama yetiştiğim yaşam tarzı ve bazı imkansız yaşam şartları yüzünden hayallerime ulaşamamıştım. Bir gün İstanbul’da iken, Mardin’den bir telefon geldi bana. Mardin’de uluslararası bir sirk festivali olduğunu ve onların fotoğrafçısı olabileceğim söylenildi. Bu haberi duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Çünkü içimdeki o küçük çocuğun hayallerine dokunulmuştu. Ve hayatımda bir şeylerin değişeceğini sanki o zamanlar hissetmiştim. Teklifi kabul edip, Mardin’de sirk festivaline katıldım ve bir sürü farklı ülkelerden, farklı kültürlerden, farklı insanlarla tanıştım. Bu süre zarfında, SOSYAL SİRK PROJESİ, ilgimi çekmişti. Ve fotoğrafçılık alanında çalışmaya başladığım bu serüvene, sirk alanında eğitimler almaya başlayarak devam etmiştim. Sosyal sirkte bir sürü farklı alan vardı. Trambolin, Trapez, Balance, Juggling, Akrobasi ve zikredemediğim bir çok farklı alanlar. Ama ben, tüm bunları öğrenirken, içlerinden en çok Trapeze ilgi duymuştum. Çünkü hem hava akrobasisi alanına giriyordu, hem de esnek bir vücuda yavaş yavaş sahip olabiliyordum. Ve trapez alanında daha çok çalışmaya karar vermiştim. Bu alanda çizimler yapıyor, videolar izliyor, notlar alıyordum. Bir gün Polonya’dan bir Trapez Eğitmeni geleceğini öğrendim. Ve çok mutlu olmuştum. Çünkü eğitmen eksikliğimi tamamlayacaktı ve o kişiden bir çok trik öğrenecektim. Ve öyle de oldu. Agnieszka Kwiatkowska. Benim ilk trapez eğitmenim.. Türkiye’de yaklaşık 2 ay kadar kaldı ve ondan çok şey öğrendim.

NOT: Nusaybin I Mardin I Türkiye 2016 – Agnieszka Kwiatkowska ile birlikte trapez eğitiminden.

 

Ve onunla irtibatı kesmemiştik. Bu süreçte sosyal medyadan iletişim kurmaya devam ediyorduk. Ve ben ne zaman ki Sosyal Sirk alanında kendimi daha da geliştirmeye karar verip, yurt dışına nasıl gidebilirim diye düşünürken, malumunuz, Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin Gençlik Çalışmaları Derneği ile tanıştım. Ve kendimi Berlin’de Cabuwazi Sirk Okulu’nda buldum. Burada eğitimlerime devam ederken, benim ilk Trapez eğitmenimden, bir mesaj geldi. Kendisinin Berlin’de olduğunu, Trapez alanında bir gösteri yapacağını ve muhakkak görüşmek istediğini belirterek, beni gösterisine davet etti. Çok ilginç bir ruh haline bürünmüştüm. Yıllar sonra, bana trapezi sevdiren ve benim bu alanda ilerlememi sağlayan değerli bir insan ile tekrar karşılaşacaktım.

Ve gönüllülüğümün 6. Ayında denilen yere gittim. Bilirsiniz, nasıl bir duygu olduğunu. Bazen gerçekten bu duyguları tarif edemezsiniz. Çünkü ben o zamanlar İngilizce bile bilmiyordum. Kendimi ona sadece reflekslerimle, yüzümdeki gülümsemeler ile ifade edebiliyordum. Fakat bu sefer, onunla konuşurken, her şeyi ifade edebildim. Uzun uzun konuştuk. Ve bana çok şaşırdı, bu kadar kısa bir sürede İngilizce öğrenmem, Almancayı öğrenmeye çalışmam ve sirk alanında kendimi ilerletmiş olmam, onun için de çok onur verici olmuştu.

Öğretmenimin sirk gösterisinde, onu izlerken gözlerimin doluşunu gördüğünde bana sarılışını, zaten hiç unutamazdım. Ve bana verdiği kartpostalı, belki yıllar sonra, çocuklarıma gösterecek, onlara anlatacaktım. Kim bilir. Hayat ve bizim kendimizle olan, kendi olabilme, hayallerimize kavuşabilme ile olan mücadelemiz, bir çok insanı derinden etkileyecekti.

Teşekkürler AGH. Teşekkürler YOUTHREPORTER. Teşekkürler MARDİN GENÇLİK VE KÜLTÜR EVİ

NOT : Domäne Dahlem I Berlin I ALMANYA 2019 – Agnieszka Kwiatkowska ile birlikte trapez gösterisinden.

Bir cevap yazın