Eğitimler, Kendi Projelerimiz, Ulusal Etkinlikler, Uluslararası Etkinlikler

Birlikte Gelişim Atölyesi

Merhaba Arkadaşlar

Ben Şeyma Conker. Bildiğiniz üzere gençlik çalışmaları derneğinde gönüllü gençlik çalışanıyım. Bursa’da 14-15 Ocak 2023 tarihleri arasında #DevelopTogether projesinin yerel faaliyet aşaması olan Birlikte gelişim atölyesini tamamladık. Projenin genel amacı gençlerin istihdam edilebilirliğine katkı sağlamak, yetkinliklerimizi geliştirmek ve girişimciliği desteklemek.

2 gün boyunca farklı şehirlerden gelen katılımcı arkadaşlarımızla birlikte tanışma oyunları, iş başvurusu, mülakat ve yetkinlik geliştirme çalışmaları yaptık.

İlk gün iş başvurularında sıkça yapılan hatalardan bahsettik. Gruplara ayrıldık ve bir iş ilanı oluşturduk. Daha sonra oluşturduğumuz ilanlara Bir ön yazı ve iş başvurusu hazırlayarak bu sefer bizler başvuruda bulunduk. Bu çalışma sayesinde iş verenin bakış açısını görebilme fırsatı kazandık. Kendimizde ki eksiklikleri fark ettik. İş başvurularında sıkça karşılaştığımız İstenilen ve nitelik ayrımını öğrendik.

İkinci gün tekrar ekiplere ayrılarak bir iş ilanı konusu belirledik ve birbirimizle mülakat yaptık. Bu mülakat sonrası artılarımzı ve eksilerimizi tespit ettik.

Öğle oturumunda 5 tane hedef oluşturduk ve bu hedeflere sadece 1 kez kullanmak üzere 5’e kadar değerler verdik. 1 ve 2 verdiğimiz değerleri eleyerek çıkan sonucun tek bir plan olup olmadığını tespit ettik. Daha sonra bu planları 6 ay, 1 ay ve 10 dakika içinde gerçekleştirme ve harekete geçirmeye çalıştık.

Öğleden sonraki etkinliğimizde eğitmenimiz bizlere iş kanvasını anlattı ve gruplara ayrılarak bu kanvasa göre bir marka oluşturmamızı istedi. Bizlerde kendi içecek markamızı oluşturduk ve diğer gruplarla birlikte sunum yaparak markamızı pazarladık.

Yeni insanlarla tanıştığım, bolca kahkaha attığım çok eğlenceli ve aynı zamanda kendimi geliştirmemi sağlayan 2 gün geçirdim. Daha realist davranmamı ve eksik yönlerimi tamlamam gerektiğini öğrendim. Çünkü farkında olmadan hedeflerimden uzaklaştığımı gördüm. Bu proje farkına varmamı ve harekete geçmemi sağladı. Eğitmenimiz Mehmet Çetinkaya ve Kolaylaştırıcımız Halil Çetinkaya’ya teşekkür ederim.

Ve Churchilling ekibi sizlersiz markamız anlamsız olurdu sizlere ayrıca teşekkür ederim.

 

Bir cevap yazın